Trafik Sigortası

Trafik sigortası, her çeşit motorlu aracın yaptırmaya mecbur olduğu trafik kanunu ile düzenlenmiş olan zorunlu bir sigorta türüdür. Araç kaza yaptığında oluşan hasarla ilgili sigortayı yaptıran kişinin para ödeme yükümlülüğünü ortadan kaldıran bir sistemdir.

Zorunlu trafik sigortası, araç sahiplerinin her sene belirlenen sigorta limitleri içerisinde, diğer tarafın ve üçüncü kişilerin hem maddi hem de bedeni oluşabilecek hasarlarının ödenmesini sağlayan bir sigorta sistemidir. Zorunlu olması nedeniyle, karşı tarafta ve üçüncü kişilerde oluşan hasarları maddi anlamda karşılaması açısından önemli bir sigortadır. Bunun sayesinde, araçlarda ve kişilerde oluşan hasarlar güvence altına alınmış olur. Bu sigorta ile ölüm durumu da dahil her türlü hasar kapsama alınmıştır. Bunun yanı sıra, avukatlık ve mahkeme masrafları da bu tazminat tutarına dahil edilmiştir. Trafik sigortası yaptırmak zorunlu olduğundan, bunu yaptırmayan araçların trafiğe çıkmaları kanunen yasaklanmıştır. Buna rağmen trafiğe çıkan araçlar tespit edildiğinde trafik ekiplerince bağlanmakta ve otoparka çekilmektedir. Aracın tekrara trafiğe çıkabilmesi için sigortanın yapılması ve diğer masrafların da ödenmesi gerekmektedir.

Zorunlu trafik sigortası fiyatları araçların belli başlı bazı özelliklerine göre tespit edilmekte ve uygulanmaktadır. Sigorta şirketleri, trafik sigortası hesaplama konularında sizlere yardımcı olacaktır. Trafikte rahatlıkla araç kullanabilmeniz için zorunlu trafik sigortanızı yaptırmanız, hem sizin hem de diğer kişilerin maddi ve bedeni hasarlarındaki masrafları güvence altına almanızı sağlayacaktır. Süresi dolan poliçelerinizi de hemen yenilemeniz oldukça önemlidir.

1 cevap

Cevapla

Tartışmaya katılmak ister misiniz?
Katkı yapmaktan çekinmeyiniz!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>